KLINIKA SVJETLOST Glaukom ili 'tihi kradljivac' vida ne može se prevenirati, ali ga je moguće rano otkriti
Rizični faktori za nastanak glaukoma su životna dob preko 45 godina, prisustvo glaukoma u obitelji, visoka kratkovidnost, povišeni krvni tlak, hipotireozija, dijabetes, česta i dugotrajna terapija kortikosteroidima, ozljede oka
Glaukom je progresivna bolest vidnog živca koja, ako se ne liječi, može dovesti do sužavanja vidnoga polja, propadanja vidnog živca i znatnog pa i trajnog gubitka vida. Dolazi bez simptoma i zato ga zovu 'tihim kradljivcem' ili 'tihim ubojicom' vida.
Rizični faktori za nastanak glaukoma su životna dob preko 45 godina, prisustvo glaukoma u obitelji, visoka kratkovidnost, povišeni krvni tlak, hipotireozija, dijabetes, česta i dugotrajna terapija kortikosteroidima, ozljede oka i veća je zastupljenost kod pripadnika crne rase radi anatomskih osobina oka.
- Povišeni očni tlak smatra se glavnim čimbenikom rizika za razvoj glaukoma. Normalne vrijednosti očnog tlaka kreće se u rasponu od 8-21 mmHg. Po nekim statistikama gornja normalna vrijednost je 22 mmhg ili čak 24 mmHg. Bitno je napomenuti da svako povišenje očnog tlaka ne znači nužno da osoba ima glaukom.
Primjerice, osobe s okularnom hipertenzijom imaju vrijednosti očnog tlaka više od 21 mmHg bez vidljivih glaukomskih oštećenja vidnog živca ili promjena u vidnom polju, ali imaju nešto veći rizik za razvoj glaukomske bolesti. Ali promjene na očnom živcu i vidnom polju mogu nastati i kod normalnih i kod sniženih vrijednosti očnoga tlaka.
Simptomi glaukoma ovise o stadiju i tipu bolesti te dugo mogu biti neprepoznati. Nažalost, nerijetko se u svakodnevnoj praksi otkriju uznapredovala glaukomska oštećenja, a da osoba nije primijetila bilo kakve smetnje. Glaukom se najčešće otkrije prilikom prvog detaljnijeg oftalmološkog pregleda u vrijeme kad pacijenti osjete prezbiopske smetnje (staračka dalekovidnost) te se jave na pregled za određivanje naočala. Po nekim istraživanjima, samo polovina bolesnika koji imaju glaukom je svjesna svoje bolesti. U ranim stadijima obično je asimptomatski i zato se često naziva 'tihim kradljivcem' vida. Kod glaukoma otvorenog kuta simptomi najčešće ne postoje. Vrlo često se pacijenti javljaju tek kada su nastupila oštećenja očnog živca i promjene u vidnom polju. S druge strane, simptomi glaukoma zatvorenog kuta mogu biti vrlo burni. Manifestiraju se izrazito visokim očnim tlakom, znatnim padom vidne oštrine, bolovima u predjelu oka, glavoboljama, mučninom i povraćanjem. Tada govorimo o normotenzivnom i hipotenzivnom glaukomu. Glaukom je sindrom, što znači da osim vrijednosti očnoga tlaka, moraju biti prisutne i promjene na očnom živcu i vidnom polju - kazale su nam specijalistice za glaukom iz Klinike Svjetlost.
Cjelokupni pregled za glaukom obuhvaća provjeru vidne oštrine i mjerenje očnog tlaka, određivanje vidnog polja, mjerenje debljine rožnice (pahimetrija), pregled očnoga kuta (gonioskopija), pregled i provjera oštećenja očnog živca uz pomoć optičke koherentne tomografije (OCT).
- Oštećenja koja je glaukom napravio na očnom živcu do početka liječenja nije moguće popraviti, ali je moguće zadržati postojeće stanje i znatno usporiti napredovanje bolesti. Ovisno o situaciji, glaukom se može liječiti antiglaukomskim kapljicama, laserom ili kirurškim putem. Moguće je i kombiniranje navedenih metoda. Liječenje glaukoma najčešće započinje antiglaukomskim kapljicama koje svojim djelovanjem omogućavaju snižavanje očnog tlaka - pojasnile su liječnice iz Klinike Svjetlost.
I na kraju, ako u obitelji ima glaukoma, treba povremeno raditi cjelokupni pregled za glaukom, ako ste prešli 65 godina bilo bi dobro kontrolirati očni tlak svake dvije godine iako ne osjećate nikakve simptome i, ako je bolest već dijagnosticirana, redovito se kontrolirati i redovito koristiti propisanu terapiju.
Objavljeno: 13.04.2021