Imam problema s kožom i disanjem, što je posljedica mog invaliditeta, no više me plaše alergije
Nedavno sam bila prisutna u trenucima burne alergijske reakcije na školjke i plodove mora
ODGOVOR: Najučestaliji razlog nadraženoj koži i svrbežu nakon tuširanja je suhoća kože. Kombinacija suhog, grijanog zraka, neodgovarajućih proizvoda za kupanje i vruće vode mogu uskratiti koži njezina dragocjena zaštitna ulja čineći je dehidriranom. To čini živce osjetljivijima što, u konačnici, rezultira svrbežom koji se češće javlja u zimskom periodu. Preosjetljivost na sintetičke sastojke u gelu za tuširanje, šamponu ili regeneratoru može se također manifestirati svrbežom i/ili osipom po tijelu.
Za neke je to stanje poznato kao akvagena urtikarija, prepoznatljiva po tome što voda aktivira živčane završetke u koži. Zbog toga koža jako svrbi nakon tuširanja. Ipak, ovo stanje je rijetko.
Dermatologinja Dawn Davis iz klinike Mayo objasnila je zašto uvijek savjetuje pacijentima da slijede pravilo tri minute.
- Uvijek preporučujemo hidrataciju nakon kupanja. Savršeno vrijeme za to je odmah nakon što stanete na pod u kupaoni - kazala je.
Koža je maksimalno hidrirana neposredno nakon tuširanja ili kupanja. U tri minute imate vremena pomoći koži da zadrži ovu vlažnost nanošenjem losiona ili kreme, objašnjava dermatologinja.
Dodaje i to da losioni obično sadrže najviše vode od svih vrsta hidratantnih krema. Kreme također sadrže vodu, a mogu sadržavati i malo ulja. I losione i kreme koža upija. Sredstva koja sadrže ulje ostaju na površini kože, djeluju kao barijera između kože i okoline, omogućujući tijelu da koristi vlastite metode hidratacije.
Nakon tuširanja, nemojte se brisati ručnikom trljajući kožu, nego nježno tapkajte kako bi ručnik upio višak vode s tijela. Isto tako, nemojte se kupati više puta u danu jer tako skidate prirodna zaštitna ulja s kože te doprinosite iritaciji.
Ako vam ništa od ovoga ne pomogne, posjetite dermatologa.
In Portal
Objavljeno: 21.09.2022