Traje Tjedan mozga u Hrvatskoj, čuvajmo njegovo zdravlje
Cilj je popularizirati neuroznanost te podići svijest o važnosti istraživanja mozga. 21 stoljeće je 'Stoljeće mozga', stoga usvajajmo zdrave životne navike jer je to važno za prevenciju moždanih bolesti
Hrvatski institut za istraživanje mozga (HIIM) Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo za neuroznanost (HDN), kao pridruženi članovi i partneri European Dana Alliance for the Brain (EDAB) i FENS (Federation of European Neuroscience Societies) ove su godine od 13. do 17. ožujka 2023. glavni organizatori Tjedna mozga u Hrvatskoj, uz pokroviteljstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Znanstvenog centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost te Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu.
U obilježavanju Tjedna mozga pridružit će se Medicinski fakulteti i sveučilišne klinike u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, Sveučilište u Zadru te mnoge udruge, škole i druge javne ustanove.
Cilj je popularizirati neuroznanost te podići svijest o važnosti istraživanja mozga. 21 stoljeće je 'Stoljeće mozga', stoga usvajajmo zdrave životne navike jer je to važno za prevenciju moždanih bolesti.
Ove godine posebno će biti obrađene sljedeće teme:
- Razvoj mozga nakon rođenja;
- Stupnjevi stanja svijesti;
- Interakcija živčanog i probavnog sustava.
Tjedan mozga obilježit će se organiziranjem aktivnosti (radionice, predavanja, tribine, diskusije, izložbe i slično) koja prate neuroznanost i srodna područja, organiziranjem samostalnih medijskih nastupa, te posjetom i sudjelovanjem u pripremljenim aktivnostima (radionice za djecu predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi; radionica o psihodrami; radionica o histološkim metodama u neuroznanosti; mini-simpozij: 'Neurobiologija, ontogeneza i evolucija svijesti i samosvijesti u čovjeka').
Za dobro zdravlje mozga redvito se bavite tjelovježbom jer neutralizira učinak nekih prirodnih procesa starenja kao što je, primjerice, smanjenje broja neuroloških veza u mozgu. Stoga se može reći da redovito vježbanje čak i preokreće neke negativne tendencije starenja.
Važno je da spavate 'u komadu' sedam do osam sati tijekom noći, a ne isprekidano ili u odsječcima od po dva ili tri sata. Neprekinut san daje našem mozgu vremena da se konsolidira te pohrani informacije na učinkovit način.
Prijeđite na mediteranski način prehrane i ostanite mentalno aktivni. Rješavajte križaljke, čitajte, slažite puzzle. Svakako održavajte što više socijalnih aktivnosti kako biste spriječili mentalno nazadovanje i osnažili zdravlje vašeg mozga.
In Portal
Objavljeno: 14.03.2023