Umro Željko Malnar, 'predsjednik Republike Pešćenice'

"Duboko me potresla vijest o odlasku Željka, dragog prijatelja, čovjeka izrazite osobnosti, avanturista, putopisca, novinara... Ostali smo bez osebujne i neponovljive figure javnog života bez koje njegov i naš grad, njegova i naša Pešća više nikad neće biti ista", napisao je u brzojavu sućuti zagrebački gradonačelnik Milan Bandić

Novinar, istraživač, putopisac i pustolov Željko Malnar umro je danas u zagrebačkoj Klinici za plućne bolesti Jordanovac s navršenih 69. godina života.
Malnar je rođen u Zagrebu 12. travnja 1944. godine, a nakon završene gimnazije u Zagrebu studira medicinu i eksperimentalnu zoologiju.

Za vrijeme studija organizira putovanja i ekspedicije, kojima je posvetio veći dio svoga života i kojima je kasnije bio i voditelj. Na putovanjima upoznaje razne ljudi i kulture.

Autor je više od 70 dokumentarnih filmova i reportaža iz raznih zemalja s više kontinenata. Godine 1986. zajedno s Bornom Bebekom izdaje knjigu "U potrazi za staklenim gradom", koja doživljava četiri izdanja.

Hrvatska javnost naviše ga se sjeća po noćnom talk show emisiji "Noćna mora Željka Malnara", koja je emitirana na OTV-u i na Zagrebačkoj televiziji Z1 od početka listopada 1992. do kraja lipnja 2010. godine.

U njoj je Malnar imao ulogu samoproglašenog predsjednika izmišljene Republike Peščenice, a ključna mjesta u emisiji imali su njegovi ministri, uglavnom ljudi s ruba društvene stvarnosti.

U povodu smrti Željka Malnara, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uputio je večeras brzojav sućuti njegovoj obitelji.
"Duboko me potresla vijest o odlasku Željka, dragog prijatelja, čovjeka izrazite osobnosti, avanturista, putopisca, novinara... Ostali smo bez osebujne i neponovljive figure javnog života bez koje njegov i naš grad, njegova i naša Pešća više nikad neće biti ista", stoji u brzojavu koji je medijima prenio Bandićev ured,

Hina